Dożynki gminno-parafilne w Płowcach 2017

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. To uhonorowanie całorocznego trudu i pracy na roli.

10 września w 2017 roku w Płowcach odbyły się dożynki gminno -parafialne.

Spod remizy OSP w Płowcach wyruszył barwny korowód dożynkowy, prowadzony przez orkiestrę dętą ze Zgłowiączki. Tworzyły go poczty sztandarowe, władze gminy, przedstawiciele poszczególnych sołectw niosący chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów, zaproszeni goście i mieszkańcy Płowiec. Słowo o chlebie przygotowała młodzież z gimnazjum w Skibinie. Następnie sprawowana była Eucharystia przez ks. Andrzeja Aniszczyka proboszcza parafii Św. Andrzeja Apostoła w Witowie. W oprawę nabożeństwa włączyli się mieszkańcy Płowiec: rolnicy, dzieci. Po zakończonej mszy św. zespół „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin przedstawił obrzęd dożynkowy. Starostowie dożynek Monika Mądrowska i Marek Piernik przekazali chleb Wójtowi i Proboszczowi. Następnie jak każe tradycja poświęconym wcześniej chlebem podzielono się z przybyłymi na uroczystość.

Po oficjalnych uroczystościach na scenę weszły dzieci. Swoje umiejętności pokazały najpierw przedszkolaki ze Skibina, następnie zaprezentowali się uczniowie ze szkół w Bieganowie i Płowcach.

Świętu towarzyszyły stoiska handlowe i gastronomiczne. Gwiazdą wieczoru był zespół Mig, a wcześniej prezentowali się: kapela Radziejowiacy, wystąpił również kabaret EWG w programie „Swojskie klimaty”, wprowadzając wiele humoru wśród publiczności. Na zakończenie do tańca przygrywał zespół z Płocka.

Uroczystości dopisywała pogoda a liczne atrakcje - dobrej zabawie.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tegorocznego święta plonów.