Dożynki Gminno-Parafialne w Piołunowie

Święto plonów, to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. To uhonorowanie całorocznego trudu i pracy na roli.

2 września w 2018 roku w Piołunowie odbyły się dożynki gminno -parafialne.

Spod krzyża w Piołunowie wyruszył barwny korowód dożynkowy, prowadzony przez orkiestrę dętą ze Zgłowiączki. Korowód tworzyły poczty sztandarowe, władze gminy, przedstawiciele poszczególnych sołectw niosący chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów, starostowie dożynek, delegacja rolnkiów z Piołunowa z wieńcem dożynkowym, zaproszeni goście i mieszkańcy Piołunowa. Po przybyciu na plac dozynkowy, Słowo o chlebie przedstawiła młodzież ze Skibina. Następnie głos zabrał Wój Gminy, po czym sprawowana była Mszę Sw. Koncelebrowana, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Nowak proboszcz parafii św. Jadwigi w Byczynie. W oprawę nabożeństwa włączyli się dzieci i młodzież z Piołunowa.. Po Eucharystii obrzęd dożynkowy przedstawił zespół Pieśni i Tańca Kujawy, następnie Proboszcz poświęcił chleb, a starostowie dożynek Beata Kołtuńska i Andrzej Serocki przekazali go ks. Andrzejowi Nowakowi i dr Markowi Szuszmanowi Wójtowi Gminy Radziejów. Zgodnie z tradycją poświęconym chlebem podzielono się z przybyłymi na niedzielną uroczystość.

Wójt i przewodniczący rady Gminy podziękowali i wręczyli statuetki za zaangażowanie i wkład w rozwój gminy sołtysom.

Urszula Nowakowska podsumowała konkurs ekologiczny mający na celu propagowanie działań ekologicznych w gospodarstwach rolnych. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Ogłoszono również wyniki zawodów sportowych przeprowadzonych w czerwcu w SP w Bieganowie – piłka nożna, 1 września tenis stołowy w Płowcach i konkursu strzeleckiego, który odbywał się podczas trwania dożynek. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody.

Podczas dożynek można było skosztować przysmaków przygotowanych przez KGW z Czołowie i Piołunowa.

Podczas uroczystości przeprowadzane były konkursy, wysłuchać można było zespołów Kujawy, Ali-bi, a gwiazdą wieczoru był zespól disco polo „After Party” .

Do północy publiczność bawił zespół Vizard .

Uroczystości dopisywała i sprzyjała słoneczna pogoda a liczne atrakcje - dobrej zabawie.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tegorocznego święta plonów.